Carousel Slide Viewer

USS San Jacinto (CVL-30) Dictionary of American Naval Fighting Ships

The second San Jacinto  (CV-30) was laid down as the light cruiser, Newark  (CW-100), on 26 October 1942 by the New York Shipbuilding Co., Camden, N.J.; redesignated CV-30 and renamed Reprisal  on 2 June 1942; renamed San Jacinto  on 30 January 1943, converted, while building, to a light aircraft carrier and reclassified as CVL-30; launched on 26 September 1943; sponsored by Mrs. Jesse Jones; and commissioned on 15 November 1943, Capt. Harold M. Martin, in command.

USS Bataan (CVL-29) Dictionary of American Naval Fighting Ships

Bataan, Luzon, Philippine Islands, was the scene of heroic resistance by American and Filipino defenders against an overwhelming Japanese invading force during the initial phase of America's participation in World War II.

Buffalo (CL-99) was reclassified CV-29 and renamed Bataan 2 June 1942; reclassified CVL-29, 15 July 1943; launched 1 August 1943 by New York Shipbuilding Corp. Camden, N.J., sponsored by Mrs. George D. Murray, wife of Rear Admiral Murray; commissioned 17 November 1943, Captain V.H. Schaeffer in command; and reported to the Pacific Fleet.

USS Cabot (CVL-28) Dictionary of American Naval Fighting Ships

John Cabot (1450-1498), the Venetian navigator, discovered the North American continent in 1497 while sailing under the sponsorship of King Henry VII of England.

The second Cabot (CVL-28) was laid down as Wilmington (CL-79), redesignated CV-28 on 2 June 1942, renamed Cabot 23 June 1942, converted while building, and launched 4 April 1943 by New York Shipbuilding Co., Camden, N.J.; sponsored by Mrs. A. C. Read; reclassified CVL-28 on 15 July 1943; and commissioned 24 July 1943, Captain M. F. Shoeffel in command.

USS Langley (CVL-27) Dictionary of American Naval Fighting Ships

Samuel Pierpont Langley, born August 1834 in Roxbury, Mass., became a distinguished American astronomer, physicist, and pioneer in the development of heavier-than-air craft. In 1865 he was assistant in the Harvard Observatory, and the following hear an assistant professor of mathematics at the Naval Academy. In 1887, as director of the Allegheny Observatory, he devised the bolometer and other scientific apparatus. In 1881 he organized a successful expedition to Mount Whitney, Calf. Professor Langley was honored by degrees from Oxford, Cambridge, Princeton, Yale, among other universities.

USS Monterey (CVL-26) Dictionary of American Naval Fighting Ships

Dayton (CL-78) was laid down 29 December 1941 by the New York Shipbuilding Corp., Camden, N.J.; reclassified CV-26 on 27 March 1942; renamed Monterey 31 March 1942; launched 28 February 1943;; sponsored by Mrs. P.N.L. Bellinger; and commissioned 17 June 1943, Capt. Lestor T. Hundt in command.

USS Cowpens (CVL-25) Dictionary of American Naval Fighting Ships

Cowpens (CV-25) was launched 17 January 1943 by New York Shipbuilding Corp., Camden, N.J., sponsored by Mrs. M. H. Spruance; daughter of Vice Admiral W.F. Halsey; and commissioned 28 May 1943, Captain R.P. McConnell in command. She was reclassified CVL-25 on 15 July 1943.

USS Belleau Wood (CVL-24) Dictionary of American Naval Fighting Ships

New Haven (CL-76) was reclassified CV-24 and renamed Belleau Wood 16 February 1942. She became CVL-24 on 15 July 1943. Belleau Wood was launched 6 December 1942 by New York Shipbuilding Corp., Camden, N.J.; sponsored by Mrs. Thomas Holcomb, wife of the Commandant of the Marine Corps; and commissioned 31 March 1943, Captain A.M. Pride in command.

USS Princeton (CVL-23) Dictionary of American Naval Fighting Ships

The fourth Princeton was laid down as Tallahassee (CL-61) by the New York Shipbuilding Corp., Camden, N.J., 2 June 1941; reclassified CV-23 on 16 February 1942; renamed Princeton 31 March 1942; launched 18 October 1942, sponsored by Mrs. Harold Dodds, and commissioned at Philadelphia 25 February 1943, Capt. George R. Henderson in command.

USS Independence (CVL-22) Dictionary of American Naval Fighting Ships

The fourth Independence (CV-22), begun as Amsterdam, (CL-59), was launched as CV-22 on 22 August 1942 by New York Shipbuilding Corp., Camden, N.J.; sponsored by Mrs. Rawleigh Warner; and commissioned 14 January 1943, Captain G.R. Fairlamb, Jr., in command.

Subscribe to